A legvégső és legnagyobb tévhit az emberről…

Sziasztok! Csodás napot!

A múlt héten voltunk egy szuper rendezvényen, ahol egy olyan mondatot hallottam, amit már régen nem. Ezért akkor ott helyben eldöntöttem, hogy ma erről fogok Nektek írni.

A mondat lényege így szólt: “Akármit is mondanak a vegánok, de az ember genetikailag és evolucionálisan húsevésre lett teremtve.”

Sajnálatos, hogy ez a mítosz ennyire beégett, be lett égetve az emberek tudatába, holott számtalan tanulmány már bebizonyította, hogy ez nem igaz.  Nézzük csak, miért.

Első körben itt ez a két összehasonlító táblázat, egyik magyarul, másik pedig angolul, ahol elolvashatjátok a ragadozók, vegyes táplálkozók, fűevők, gyümölcsevők anatómiai összehasonlítását. Külön oszlopban az emberét, így mindenki könnyedén elhelyezheti az embert.

1959409_477512719021693_451545582_n

forrás: veganallatvedelem.blogspot.com

xcpw

Ha az ember valóban ragadozó lenne, akkor valahogy így néznénk ki:

human-K9

fotó: yburnmeat.com

A leggyakoribb “igen, de”-vel kezdődő mondat folytatása az, hogy az embernek van szemfoga. Ha növényevő lenne, akkor miért van az ott?

Ha alaposan körbejárjuk a témát, érdekes tényekkel fogjuk szembetalálni magunkat.

1. Szinte minden emlősnek van szemfoga. Ami azt illeti, számos növényevőnek van éles szemfoga. A legnagyobb szemfog pedig egy ízig-vérig növényevőé. Ez pedig a viziló.

 

2. A következő probléma az a gondolat, miszerint csak azért, mert van egy fizikai sajátosságunk, mely lehetővé teszi számunkra, hogy ártsunk másoknak, ezért morálisan felhatalmazva vagyunk arra, hogy éljünk ezzel a lehetőséggel, amikor csak akarjuk. Az ember képes arra, hogy mindenféle erőszakot okozzon, de a másoknak való fájdalom és károkozásnak semmi köze nincs ahhoz, hogy vajon helyes-e bárkinek is fájdalmat és szenvedést okoznunk? A legtöbb ember azt mondja, hogy helytelen másnak kárt okozni, ha egész egyszerűen ezt el is tudod kerülni.

Vagy gondoljunk bele, hogy a szerető szülő mit tanít gyermekeinek: “Szeressétek az állatokat, finoman, gyengéden simogasd, ne cibáld a fülét, farkát, szőrét, mert az fáj neki.”

Ha az ember valóban ragadozó lenne, akkor mindenféle gond nélkül nyers húst ennénk, ha éhesek lennénk, nekiesnénk a buszon mellettünk állónak, és halálos döfést mérnénk rá az éles, tépő szemfogunkkal, hogy jóllakjunk. Merthogy a ragadozók egyik ismérve, hogy nagyon éles, hegyes metszőfoguk segítségével tudják a nyers húst lecincálni a tetemről. Annyira abszurd, hogy ennél nem is lehetne abszurdabb.

3. Ha alaposan átnéztük az anatómiai összehasonlító táblázatot, rá fogunk jönni, hogy az ember anatómiailag a gyümölcsevőkhöz áll a legközelebb. 

4. Szintén egetverő különbség, hogy a ragadozóknak rövid bélrendszere van, a növényevőknek és gyümölcsevőknek pedig hosszú.

5. Az embernek összességében 9-10 méter hosszú az emésztő csatornája. Az emésztés során a bélcsatornában levő, gyomorban előzőleg megemésztett élelem tápanyag tartalma a vékonybél traktusban felszívódik a szervezetben. Míg a zöldségek és gyümölcsök, magvak emésztése és felszívódása gyorsan lezajlik, addig a különböző húsoknak több óra kell, hogy átmenjen a szervezeten. Biztos tapasztaltad már, hogyha valamilyen zöldséges ételt eszel, az sokkal gyorsabban “átesik” rajtad, és hamarabb is megéhezel. Ha viszont nehéz, húsos kaját eszik az ember, akkor ott lesz a gyomorban az a “kő” érzet, és nem éhezel meg utána olyan gyorsan. Ezért van az, hogy egy kiadós vasárnapi ebéd után tehetetlenül zuhansz a kanapéba, és tör rád az álmosság, mert az emésztés a legtöbb energiát igénylő folyamat. Minél inkább az emberi szervezet számára nem megfelelőbb élelmet veszel magadhoz, annál lassabb lesz az emésztés. Annál nehezebb lesz magadhoz térni evés után. Ez a tipikus kajakóma szindróma.

Ezzel az a gond, hogy a húsban, tejtermékekben, tojásban található összes hormon (amivel telenyomják az állatokat, hogy gyorsabban, nagyobbra nőjenek, ellenállóbbak legyenek a betegségeknek és fertőzéseknek), antibiotikumok, az általuk elfogasztott étel minőségével járó súlyos hátrányok (nehogy azt hidd, hogy a tenyészfarmokon nem génkezelt szójával és kukoricával táplálják az állatokat!) mind mind hosszú-hosszú órkon át szívódnak fel szervezetünkben.

Sokszor azt is hallom, hogy valaki azt mondja, ő azért nem lesz vegán, mert a vegánok csak szóját esznek, és a szója génkezelt, ő meg nem fog génkezelt ételt enni. (Ez több ponton sem állja meg a helyét, merthogy a vegánok nem csak szóját esznek, sőt, sokan egyáltalán nem esznek.) De azt nem tudja, hogy azzal veszi magához pont a génkezelt ételt, hogy megeszik azt az állatot, amit génkezelt szóján nevelnek. Mennyire nem tudjuk, mit eszünk, mit etetnek meg velünk. Nem is értem, hogy miért nem tartanak nyílt napokat a vágóhidakon és tenyészfarmokon…

Ennek köszönhetően alakulnak ki a különféle rákos megbetegedések, allergiák, ízületi betegségek, szív és érrendszeri betegségek.

Ember létünk előnye, hogy tudunk gondolkozni, és a gondolatainkat, döntéseinket magunk tudjuk meghozni. Míg az állatok ösztönlények, nekünk a csodálatos elme a tudatos választás áldásával ajándékoz meg minket. A mókus ha törik, ha szakad, minden ősszel betakarítja a télire valót a kis odujába. Nem gondolkozik, egyszerűen ösztönösen cselekszik. Mivel gondolkozni nem tud, ezért hiába gyűjti össze azt a megfelelő mennyiségű élelem mennyiséget, amivel túl tudja élni a zord telet, nem veszi észre, és nem tudja, hogy egy kivágásra szánt fába pakolja az elemózsiát. Kivágják alóla a fát, és neki nincs élelme télire, sajnos nagy valószínűséggel nem éli meg a következő tavaszt.

A lényeg a következő: Évezredekkel ezelőtt, amikor vadászó-gyűjtögető életmódot folytattunk, szükségünk volt egy kevés húsra az étrendünkben a szűkösség idejében, de mostmár nincs rá szükségünk. William C. Roberts, az Amerikai Kardiológiai Hírlap szerkesztője azt mondja:

“Noha azt hisszük, hogy természetes ragadozók vagyunk, és úgy teszünk, minhta természetes ragadozók lennénk, az emberi lények nem természetes ragadozók. Amikor azért öljük meg az állatokat, hogy megegyük őket, végül ők ölnek meg minket, mert a húsuk, ami koleszterint és telített zsírokat tartalmaz, soha nem volt emberi lényeknek szánva, akik természetes növényevők.”

A régi szokások nehezen halnak meg, és a húsevés egy több ezer éves szokás. Mi nem halasztjuk el annak lehetőségét és egyben szükségességét, hogy beszéljünk az igazságról. Mert ha csak hallgatunk, és hagyjuk,hogy tovább keringjenek ezek a blőd hiedelmek, addig változás nem igazán lesz.

A döntés továbbra is a mi kezünkben van, és ha hosszú, egészséges életet akarunk élni, akkor elkerülhetetlen állomás az, hogy elengedjük a belénk sulykolt hiedelmeket, alaposan utánajárunk a dolgoknak, és saját bölcsességünket követjük, nem pedig azt, amit a tömeg mormol.

humans-do-not-need-meat

Itt nyugszik az “embernek szüksége van húsra” érvelés. Kényelmes volt. Nyugodj békében. (fotó: http://www.freefromharm.org)

Ha tetszett a bejegyzésünk, és hasznosnak találtad, oszd meg Te is Barátaiddal, Ismerőseiddel.

Szeretettel
Kata & Tamás

Posted on január 11, 2016, in Életmód, Csak tudatosan érdemes, vegánoknak feltett kérdések. Bookmark the permalink. 7 hozzászólás.

  1. Jó a cikk gyerekek, de azért én mégis fogyasztok továbbra is húst!

    Kedvelés

  2. a mindenevők közé kik tartoznak?

    Kedvelés

    • Mindenevő például emlősök közül néhány medve (de a jegesmedve, óriáspanda nem az), néhány kutyaféle, pl. dingó, farkas, egér, süni, mosómedve, patkány, vagy madarak közül varjúfélék, hattyúk, flamingók, csirke, róka. Ez egy pár példa, nagyon széles a mindenevő paletta 🙂

      Kedvelés

  3. Susanne Illes

    A táblázat úgy ahogy van egy a szokásos, gagyi minden alapot nélkülöző, szánalmas vegán találmány. AZ EMBER MINDENEVŐ, gumós zápfoggal és közepes hosszúságú emésztő rendszerrel. Könnyen minden táblázat nélkül ellenőrizhető, csak tátott szájjal kell tükörbe nézni. Minden NAGYKORÚ felnőtt ember maga dönti el, hogy mindenevő, és nem húsevő, lesz vagy pedig nekiáll legelni.

    Kedvelés

  4. szeretem az áltudományos maszlagot. már az első táblázat is gagyi az osztályozás szempontjából, de azért jó lenne figyelembe venni néhány tényt is. álljon itt egy példának:
    “A csimpánzok elsősorban növényevők, de ha alkalmuk van rá, akkor csoportosan elejtenek kis termetű állatokat is (általában más, kisebb majomféléket, mint például a kolobuszmajmot). Mivel gumós foga van, ezért húsevő is, az emberhez hasonlóan.”

    Kedvelés

  1. Visszajelzés: Hiánybetegségek mítosza | Vegán Angyalok

Hozzászólás